Bebek uyku eğitimi, uyku sorunları denilince bu aralar ortalık pek bir karışık durumda ve bebek uyku eğitimi konusunda herkes uzman olmuş durumda. Hemen herkes nerden geldiği belli olmayan bebek uyku eğitimi sertifikalarıyla hizmet veriyor. Bebeklerin uyku düzeni ve süreleri birbirinden farklılık gösterir. Kimi bebekler uzun süre uykusuz geceler yaşar, kimilerinin ise uykularının doğdukları günden itibaren dakika dakika mükemmel işler.  “Ebeveyn yaklaşımlarının, bebek ve çocukların uyku ile yaşadığı sorunlar üzerinde etkileri çok önemlidir.

Annenin oldukça yorgun olması, babaların kolaycı ve anlayışsız tavırları nedeniyle, bebeği uyutabilmek için yapılan kimi hatalı yaklaşımlar alışkanlıklara dönüşür ve ileride uyku ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bebek uyku eğitiminde yanında yatağında uyumaya alıştırılmayan, anne ve baba ile uzun süreler bir arada yatmasına izin verilen (ki anne babaların çoğu bu durumdan büyük keyif de alırlar), kendi odasında bir türlü yatırılamayan, hatta ayakta sallayarak uyutulan çocuklarda, uyku sorunları kesinlikle yaşanır ve kaçınılmaz olarak yaşanacaktır. 

Bu şekilde uyumaya alışan çocuğun, erişkinlikte güven ve bağlanma sorunları yaşaması kaçınılmaz bir gerçektir.

Bunun yanında özellikle okul çağı geldiğinde, zamanında uyuma, kendi başına yatağına yatma ve tek başına uykuya dalma konusunda zorluk gibi uyku sorunları çekerler. Onlu yaşlarda ise sürekli birlikte yatma isteği, kendi odasında yattığı zaman korku hissetme ya da, sık uyanma ve kabus görme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Son dönemde bize yapılan başvurular ve gönderilen sorular bebek uyku eğitimi, uyku sorunları ve uyku danışmanlığı üzerinde toplanıyor. Çünkü konuyu ve bu  konudaki insanların zaaflarını ticaret malzemesi haline getirmiş sözde uzmanlar türemiş durumda ve bu bebek uyku eğitimi konusunu  sürekli olarak internet ve sosyal medya üzerinden anne ve babaların zihinlerine pompalıyorlar. İşin komik tarafı ise ne bir psikoloji  bölümü bitirmiş ne de benzeri bir lisans diploması olmayan bu insanlar nerde oldukları belli olmayan bazı kurumlardan eğitim aldıklarını iddia edip bebek uyku eğitimi konusunda ‘biz uzmanız ve size yardımcı olacağız’ şeklinde vaadlerle kişilerin vakit ve nakitlerini tabiri caizse sömürüyorlar. 

Bu bebek uyku eğitimi uzmanları aslında gerçekten uzman bir çocuk psikoloğunun ya da pedagogun bir seansta çözeceği sorunu lastik gibi uzatıp, özellikle telefonla görüşme paketleriyle satıp bu işten kazanç sağlıyorlar. YÖK onayı olmayan diplomalar ve sertifikalarla uzmanlık yapan bu insanlar aslında yarardan çok zarar sağlıyorlar. Hatta işin daha da acı tarafı sizin uku sorunları yaşayan çocuğunuzu bir kez bile görmeden bunu yapıyorlar. 3 çocuk sahibi bir uzman ve vefalı bir baba olarak bu durumları gördükçe içim sızlıyor ve yapılan bu haksızlığa öfkeleniyorum. 

Bu yüzden sizlere tavsiyelerimiz şunlardır ki; 

  • Bu konuda sertifikalarla iş yapan kişilerden değil; sadece psikoloji diplomalı psikolog ve pedagoglardan yardım alın
  • Süslü yabancı isimleri olan yerlerden mezun olduklarını söyleyen bu insanları çok iyi araştırın
  • Bebek uyku sorunlarının çoğunun arkasında yetersiz anne baba tutumları olduğunu unutmayın
  • Bebeklik ve çocukluk dönemi uyku sorunlarının bir ya da iki seans danışmanlıkla kendiliğinden çözülebileceğini aklınızda bulundurun
  • Çocuğunuzu görmeden size hizmet vermeye kalkan kişiler yerine gerekli incelemeleri yapmaya hazır profesyonel ekiplerle çalışın
  • Çalışacağınız uzmanın mesleki ve yaşam tecrübelerine önem gösterin (Evli mi?, Çocuğu var mı?, Bu işi ne kadar süredir aktif yapıyor? vb.)

Sağlıcakla ve mutlu kalın….

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER kısımlarına göz atabilirsiniz.

SAYGILARIMIZLA…

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10

PSİKOLOG DR. Murat SARISOY’un 3. Kitabı ‘Bir Psikoloğun Mutlu Yaşam Rehberi’

İlişki, Evlilik, Aldatmak, Çocuk Psikolojisi, Boşanmak, Cinsellik, İlişkiler, Yalan, Bağımlılık ve Farkındalık üzerine yol gösterici makalelerden oluşan

bu kitabı başta D&R ve İdefix olmak üzere tüm internet yayınevleri ve kitap evlerinden satın alabilirsiniz.

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY’un Kaleminden; “BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ”

Kitaplar Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi… İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

Okurla beraber arayıp bulan yazılar… Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

 Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY’un 2. kitabı…

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 30 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.