Çocuk önce tesadüfen cinsel organını fark eder ve oynar. Bunu gören anne çocuğa kızar, ayıplar ve bunu yasaklar. Bu durumda çok yoğun baskı yoksa çocuk sürekli olmasa da arada sırada oynamaya devam eder. Ancak annenin baskısı çok sert ve katı ise çocuk bu defa gizlice ve daha fazla yapmaya başlar. Anneyi korkutan bu tepki, çocuğu dövmesine yol açar hatta bazı anneler çocuğu, cinsel organını yakmakla bile tehdit ederler.

Çocuklarda bu yaşlarda görülen bu durum annelerin sandığı kadar korkulacak bir durum değildir. Özellikle tek başına bırakılan veya yaşlı bir bakıcı ile kalan, alt temizliğini öğrenmesi için uzun süre çamaşır giydirilmeyen çocuklarda daha sık görülür. Kendisiyle konuşulmayan, hikayeler okunmayan, bilgi eksikliği çeken çocuk bu boşluğu kendi kendini uyararak doldurmaya çalışır. Emziği bırakmaya zorlanan, yeni kardeşi olan çocuklarda bu durum görülebilir. Çocuğu korkutup yıldırmakla bunun önüne geçilemez. Çocuğu cinsel organının düşeceği veya yara olacağı şeklinde korkutmak tehlikeli olabilir. Bu durumun üzerine fazla gidilmezse, anne baba çocukla ilgilenmeye ona zaman ayırmaya başladıklarında bu olay kendiliğinden kaybolacaktır.

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Danışma ve Randevu Hatlarımız yoluyla 7 gün 24 saat soru ve sorunlarınızı uzmanlarımızla paylaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

·   0 232 374 00 00 (7/24 Danışma ve Randevu Hattı)

·   0 534 670 23 73

·   0 554 580 25 10