Çocuklarda deprem korkusu sorununda pedagog ya da psikologlardan yardım alınmalı mıdır?

çocuklarda deprem korkusu sık rastlanılan bir sorundur. Deprem pedagog ünvanına sahip uzmanların sık çalıştığı bir korkudur. Bugünlerde gündemimizde sıkça dile getirilen veya tanık olduğumuz doğal afettir. Deprem konusu her yaştan herkesin zihninde yer alıp duygusal olarak üzmekte ve  travma etkisine neden olmaktadır. 

çocuklarda deprem korkusu söz konusu olunca; 11 yaş öncesi çocuklar gelişimsel olarak soyut dönemde yer almalarına bağlı olarak yaşadıkları durumları anlamlandırmakta problem yaşayabilirler. Deprem soyut bir kavramdır, 11 yaş öncesinde bu kavram oluşmamaktadır. Belirsizlikten kaynaklı olarak korku ve kaygı durumları yaşarlar.  Öncelik olarak ebeveynlerin kendi duygu durumlarını düzenlemeleri çok önemlidir. Çocukların yanında iken korkutucu ve yaşlarına uygun olmayan detaylar vermekten kaçınılması tavsiye edilmektedir. Çocuğun olası sorularına net ve somut yanıtlar vermek önemlidir. Doğal afet olan depremi anlatırken, çocuğun yaşına uygun yeryüzü hareketlerini dile getirmek ve bu süreci somut örneklerle anlatmak faydalı olacaktır. Gerçekçi, basit, net ve somut tanımlamalar ile ifade etmek önemlidir. Okul öncesi dönemdeki çocuklara depremi somut hale getirmek için lego, bloklar ve tahtalar ile anlatım desteklenebilir. 

çocuklarda deprem korkusu durumunda çocuklar aynı soruları tekrar tekrar sorabilirler. Bu durum aslında çocuğun travmatik sayılan bilgiyi algıladığını, duygu durumunu düzenlemek istediğini ve kendisini sakinleştirecek bir kanala ihtiyaç hissettiğinin mesajını verir. Bu mesajları net ve geçiştirme yapmadan anlatmak önemlidir. Bu süreçte çocukların medya kullanımı engellenmeden izlenimi sağlanmalıdır. Ancak, yaşının algılayabildiğinden fazla site ve kanal kontrollerinin yapılması gereklidir. İzlenilen televizyon programlarının diline, içeriğine ve görüntülerine dikkat edilmelidir. 

Çocuğun kaygılı bir yapıya sahip olması söz konusu ise; bu düzenlemeler esnasında güçlük yaşayıp gündelik yaşamını etkilemeye başlar ve gerileme belirtileri başlar. Çocuklarda deprem korkusunun belirtileri ise alt ıslatma, parmak emme, gece rüyaları ve irkilme tepkileri vb. gibi belirtiler olabilir. Bu durumla ile karşılaşıldığında bir uzman psikologtan destek alınması mutlaka önerilmektedir.

Randevu almak için 7/24 DANIŞMA HATLARIMIZ 

Ekibimiz Hakkında Bilgi Almak İçin BİZ KİMİZ ?

İzmir Psikolog – Gökyüzü Psikoterapi Enstitüsü Merkezimizin yeri için KONUM 

Psikolog Dr. Murat SARISOY Hakkında Tarafsız Tavsiye Sitesinde Yazılan TAVSİYELER kısımlarına göz atabilirsiniz.

SAYGILARIMIZLA…

Dr.Psikolog Murat SARISOY

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10