Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken unutulmaması gereken en önemli nokta çocukların bazı becerileri kazanabilmelerinde belli bir olgunluk düzeyine ulaşmanın gerekli olduğudur. Tuvalet alışkanlığının kazandırılması, yani çocuğun çişini ve kakasını haber vermesi çocuğun ancak belli bir olgunluğa ulaşması sonunda gerçekleştirilebilir. Bu biyolojik olgunluk, kas kontrolü ile ilgilidir. Çocuklara tuvalet eğitimine başlamak için ideal zaman 24. 26. aylardır. Bu aylardan önce tuvalet eğitimini kazandırmayı çalışmak ciddi olumsuz kaçınma davranışları ve korku reaksiyonlarıyla son bulur.

Tuvaletten kaçınma birçok çocukta görülen ve mutlaka önüne geçilmesi gereken bir sorundur ve çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanması zorlaştırır. Bu çocuklar tuvalet ihtiyaçları olduğu halde kendilerini sıkar ve tuvalete girmeyi ısrarla reddederler. Çocuğu tuvalete girmeye zorlamak yapılabilecek en büyük hatadır. Bazı ebeveynler tehdit ve ceza gibi yöntemler kullanırlar. Bu şekilde kesinlikle sonuca ulaşılmayacağı gibi durum artık bir çocuk psikoloğunca çözülmesi gereken travma halini alır.

Genelde sıklıkla 3-4 yaş civarında kabızlık sorunu ile başlayan tuvalet korkusu zaman içinde bir kısır döngü halini alır. Çocuk tuvalete gitmek istemedikçe kabızlık artar, kabızlık arttıkça canı yandığından dolayı tuvaletten kaçınma ve korku reaksiyonu başlar. Bu durumda yapılması gereken çocuk doktoru ve çocuk psikoloğu koordinasyonu altında soruna uygun şekilde müdahale etmektir.

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10