Yaygın gelişimsel bozukluk (YGB)  ileri düzeyde ve karmaşık bir beyin gelişim yetersizliği olarak tanımlanabilecek bir tanı grubunu içinde bulunduran genel bir tanımlamadır.  Bu bozukluklar farklı düzey ve derecelerde sosyal etkileşme sorunları, sözel ve sözsüz iletişim kurma sorunları ve tekrarlayıcı davranış problemleri ile  karakterizedirler. Bu grupta yer alan bozuklukları şu şekilde sayabiliriz;

  1. Otistik bozukluk,
  2. Rett Sendromu,
  3. Çocukluk Dezintegratif bozukluğu,
  4. Yaygın Gelişimsel Bozukluk
  5. Asperger Sendromu .

Otizmin kökleri çok erken beyin gelişiminde gibi görünse bile yapılan bilimsel araştırmalarda kökene dair kesin bir sonuca  ya da fikir birliğine varılamamıştır.  Otizmin belirtileri 2 ile 3 yaş arasında ortaya çıkar. Davranışçı terapiler ve eğitim programları ile yapılabilen erken müdahale, ve erken tanının konulması otizmin belirtilerinin hafifletilmesinde çok ciddi bir öneme sahiptir. Ayrıntılı bilgi için sayfamızdan OTİSTİK BOZUKLUK makalemizi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzla ilgili benzer bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, konu hakkında danışmanlık hizmeti için Danışma ve Randevu Hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

·         0 232 464 00 60

·         0 534 670 23 73

·         0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY’un yeni kitabı…

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir.          Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 30 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.