Filial terapi, 3-11 yaş arasındaki çocuklara ve ailelerine yardımcı oyun terapisi yaklaşımıdır. Hem normal gelişim gösteren, hem de duygusal, davranışsal ve gelişimsel güçlükleri olan çocuklar ile kullanılır.   Bu terapi modelinin çocukların sorunlarını azaltmada ve aile içi ilişkiyi güçlendirmede olumlu etkisi bilinmektedir. 

Aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeyi ve başaçıkma becerilerini zenginleştirmelerini sağlar. Anne-baba ve çocuk ilişkisinde açıklığı ve güveni artırmayı hedefler.  Hem önleyici, hem de sorun varsa, o sorunun çözümüne yardımcı olan bir terapi programıdır. Terapi sürecinde anne babalar çocuklarıyla oyunu nasıl yürüteceklerini öğrenirler. Anne baba, terapist ve çocukla bir araya gelerek yapılan filial terapi seansları anne babaların çocuklarını daha iyi anlamalarını sağlar.

Dolayısıyla, anne babalar çocuklarıyla aralarındaki ilişkiyi güçlendirmek, terapistler aile içinde çocuklarla ilgili sorunlara yardımcı olabilmek amacıyla bu modelden faydalanabilirler. Bir çok terapi modelinde terapist terapi görüşmelerini doğrudan çocukla yapıp, diğer konuları anne babayla ayrı olarak görüşür. Filial terapide, terapistin rehberliğinde anne babalar çocuklarıyla özel oyun görüşmelerini yürütmeyi öğrenirler. 

Filial terapi anne-baba ve çocuk ilişkisini doğrudan güçlendiren bir yaklaşımdır ve ailenin tüm üyeleri bu yaklaşımdan yararlanır. Genellikle anne babalar ve çocuklar beraber düzenledikleri oyun görüşmelerinden keyif alırlar. Çocukların duygularını ortaya koyma ve sorunlarını çözme sürecinde oyunu kullanmak aile içindeki her üye için rahatlatıcı ve değişimi sağlayan bir etkendir.

Çocuklar anne babalarının niyetlerini bazen yanlış anlarlar ve görünürde küçük bir sebepten dolayı mutsuz, güvensiz ya da istismara uğramış hissederler. Genellikle duygularının ve ihtiyaçlarının farkına varamayan çocuklara anne baba herzamanki gibi yardımcı olamayabilir. Bu nedenle aralarındaki iletişim yetersiz ve eksik kalabilir.

Ancak oyun çocuğun geliştiği, öğrendiği, iç dünyalarını ifade ettiği, duygusal yaşamını ve ilişkilerini ortaya koyduğu en önemli yoldur. Bu nedenle çocukla her hafta 1 saatlik ‘çocuk merkezli oyun’ terapisi temel becerilerini içeren özel oyun saatleri düzenlenir. Filial terapi psikoterapistlerin senelerdir küçük çocuklarla kullandıkları becerilerden oluşur ve bu beceriler anne babalara öğretilir.

Filial Terapi’nin hedefleri:

Merkezimizde 3-11 yaş arası çocuklara ve ailelerine uygulanan filial terapi modelinin hedefleri;

Çocuklar için:

–    duygularını yapıcı şekilde tanımak ve ifade etmek
–    duyulmaları için fırsat vermek
–    etkili problem çözme ve başetme becerilerini geliştirmelerine yardım etmek
–    kendine güvenlerini artırmak
–    anne babalarına güvenlerini artırmak
–    problemleri azaltma ya da yok etmek
–    açık ve işbirliği içinde olan, tüm gelişim alanlarında sağlıklı gelişimi destekleyen bir aile havası yaratmak

Anne babalar için:

–    genel olarak çocuğun psikolojik gelişimini anlamak.
–    çocukları ile yaşadıkları hayalkırıklıklarını azaltmak
–    ebeveynlik becerilerini artırmak.
–    çocuklarıyla iletişimi artırmak.
–    takım olarak çalışmalarını sağlamak
–    çocuklarıyla ve ebeveynlikleri ile ilgili olan kendi konularını güvenli bir ortamda çalışabilmek.

Genel olarak filial terapinin hedefleri:

•    sorunları  kaynağına inip ortadan kaldırmak
•    anne baba ve çocuk arasında olumlu etkileşimi geliştirmek
•    ailenin iletişim, başaçıkma ve problem çözme becerilerini artırmak
•    gelecekteki sorunlarla daha etkili başaçıkmalarını sağlamak.

SAYGILARIMIZLA…

Dr.Psikolog Murat SARISOY

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60
  • 0 534 670 23 73
  • 0 554 580 25 10