Sağlıklı bir özgüven çocuğun dış dünyanın zorluklarına karşı bir zırha benzer. Böyle çocular kendi güçlü yönlerini ve zayıflıklarını bilirler ve kendini çatışmalar ve olumsuz baskılarla başa çıkma konusunda iyi hissederler. Gülümsemeye her zaman hazırdırlar ve hayattan zevk alırlar. Genellikle gerçekçi bir iyimserlik içerisindedirler.

Ancak bunun tersi olarak düşük özgüvene sahip çocuklar hayata dair zorlukları kaygı ve öfkenin kaynağı olarak görürler. Kendileri hakkında olumsuz düşüncelere sahiptirler ve sorunlara çözüm bulurken zor anlar yaşarlar. Eğer “ben iyi değilim” ya da “hiçbir şeyi doğru yapamıyorum” gibi kendilerini yargılayan düşüncelere sahipseler, geri planda, pasif ve depresif olabilirler. Yeni bir zorlukla karşılaştıklarında genellikle ilk akla gelen düşünceleri “ ben yapamam” olur.

Merkezimizde çocukluk dönemi travmaları, boşanma sonrası etkilenen çocuklar, okul korkusu, gece korkusu ve diğer korkular, özgüven sorunları için oyun ve sanat terapisi çalışmaları yapılmaktadır. 

SAYGILARIMIZLA…

Çocuğunuzla ilgili benzer bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, konu hakkında danışmanlık hizmeti için Danışma ve Randevu Hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Psikolog Dr. Murat SARISOY

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

·         0 232 464 00 60

·         0 534 670 23 73

·         0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY’un yeni kitabı…

                Ülkemizdeki çocukluk ve ergenlik döneminde bulunan insan sayısı göz önünde bulundurulduğunda, bu sayı milyonlarla ifade edilebilir. Bu genç nüfusun her gün kullandığı ilaç, katıldıkları psikolojik danışma seansları ve benzeri hizmetler ülke bütçesine büyük bir maddi yük getirmektedir. Aynı zamanda bu gençlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle başarısız olmaları, ders ya da yıl tekrarı yapmaları veya okuldan uzaklaşmaları bu maddi yükün katlanarak artmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak bu durumdaki gençlerin yaşadıkları psikolojik sorunlar aile ve sosyal çevrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa etkisi kanıtlanmış bir koruyucu ve önleyici grup terapisi uygulamasına dâhil edilmeleri yoluyla, ortaya çıkan maddi ve manevi yük ve sosyal çevreye olan olumsuz etkileri, yüksek oranda azaltılabilir. 

         Okuyacağınız bu kitap Bireysel ve Grup terapileri alanında yaklaşık 23 yıllık bir deneyimi olan Psikolog Dr. Murat Sarisoy tarafından hazırlanmıştır. Profesyonel, amatör uygulamacılar, hem de aileler için grup terapileri yoluyla olası ruhsal sorunların çözümüne yönelik; koruyucu ve önleyici çalışmalar içermektedir.